«Ադրբեջանը պարտավոր է ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը». Էդուարդ Շարմազանովը ելույթ է ունեցել Սանկտ Պետերբուրգում
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 26-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում մասնակցել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին եւ հանդես է եկել ելույթով:
ԱԺ փոխնախագահը մասնավորապես նշել է.
շնորհավորում եմ բոլորիս ՀԱՊԿ կազմավորման 15-ամյակի եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի կազմավորման 10-րդ տարեդարձի առթիվ: Ժամանակակից աշխարհում անվտանգության մարտահրավերների դիմակայումը պահանջում է օպերատիվ, ճկուն եւ ճշգրիտ որոշումների կայացում: Այսօր ՀԱՊԿ ԽՎ-ի առջեւ ծառացած են նոր խնդիրներ: Մենք ապրում ենք արագ փոփոխվող աշխարհում, եւ լարվածության աճը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում, այդ թվում Հարավային Կովկասում, ակնհայտ է:
ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային եւ գարնանային նստաշրջանների ընթացքում ՀՀ պետական սահմանին Ադրբեջանը դիմեց զինված արկածախնդրության` խախտելով 1994 թ. հրադադարը, ինչպես նաեւ Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Նման վարքագիծն անթույլատրելի եւ դատապարտելի է:
ՀԱՊԿ-ը պաշտոնապես դատապարտել է դեկտեմբերյան այդ դիվերսիան՝ Ադրբեջանի գործողությունները որակելով «սադրանք»: Հարկ եմ համարում նշել, որ բացի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի եւ մեր ռուս խորհրդարանական գործընկերների հայտարարություններից, ՀԱՊԿ մյուս դաշնակիցները զերծ մնացին Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները դատապարտող հայտարարություններից: Ադրբեջանի նման վարքագիծը սադրանք է ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաեւ ՀԱՊԿ-ի հանդեպ: Ուստի, ՀԱՊԿ ԽՎ ներկայացուցիչների դատապարտող հայտարարություններն առավել քան անհրաժեշտություն են:
խորհրդարանական մեր պատվիրակությունը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում հանդես է գալիս կոնֆլիկտների բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում: Մենք պետք է մեզնից կախված ամեն ինչ անենք՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատման համար: Սակայն, խաղաղությունն ու կայունությունն ամրապնդելու համար Ադրբեջանը նախեւառաջ պետք է ճանաչի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը:
Հուսով եմ՝ միջազգային հարթակներում համախմբված աշխատելու եւ միմյանց աջակցելու դեպքում մենք կարող ենք մեր դրական ներդրումն ունենալ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում անվտանգության հաստատման եւ ամրապնդման գործում»:

Eduard Sharmazanov Delivers a Speech in Saint Petersburg: Azerbaijan is Obliged to Recognize the Complete Realization of the Right to Self-Determination of Artsakh People
On March 26, the RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Delegation to CSTO Parliamentary Assembly Eduard Sharmazanov took part in the sitting of the CSTO Parliamentary Assembly Council in Tavrichesky Palace of Saint Petersburg and delivered a speech:
The NA Deputy Speaker particularly noted:
I congratulate all of us on the 15th anniversary of the CSTO formation and the 10th anniversary of the CSTO Parliamentary Assembly formation. In the modern world the confrontation of the challenges of security requires making operative, flexible and accurate decisions. Today, new problems face the CSTO PA. We live in the quick changing world, and the growth of tension in the zone of the CSTO responsibility, including the South Caucasus, is evident.
During the autumn and spring sessions of the CSTO Parliamentary Assembly at the RA state border Azerbaijan turned to armed adventurism, breaking the 1994 ceasefire, as well as the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg. Such behaviour is inadmissible and condemnable.
The CSTO officially condemned that subversion, qualifying the actions of Azerbaijan “provocation.” I consider noting except the statements by the CSTO Secretary General and our Russian parliamentary colleagues, the other CSTO allies remained free from statements condemning Azerbaijan’s provoking actions. Azerbaijan’s such behaviour is not only a provocation towards Armenia, but also towards CSTO. Thus, the statements condemning the CSTO PA representatives are considered to be more than a necessity.
in the CSTO zone of responsibility our parliamentary delegation is in favour of exclusively peaceful settlement of conflicts, particularly in Nagorno Karabakh issue. We should do our best for the establishment of stability in the region. However, to strengthen peace and stability, first of all, Azerbaijan should recognize the complete realization of the right to self-determination of Artsakh people.
I hope that in case of working consolidated on international platforms and supporting each other we can have our positive contribution to the establishment and strengthening of security in the zone of the CSTO responsibility.”